Zarówno w mediach społecznościowych jak też w telewizji czy życiu codziennym coraz częściej można spotkać się z pojęciem „psi behawiorysta”. Dla niektórych osób jest to jednak dość obce i niezrozumiałe. A tak naprawdę behawiorysta to nikt inny, jak psi psycholog. Czy taki zawód ma dzisiaj wzięcie? Czym dokładnie zajmuje się psi behawiorysta? O tym wszystkim poniżej.
Psi psycholog – fanaberia czy niezbędna pomoc?
Chociaż niektórym ludziom wydawać może się, że psi psycholog to jedynie nowoczesny wymysł osób kochających psy to jednak zawód ten znajduje dzisiaj duże zapotrzebowanie na rynku. Otóż usługi świadczone przez behawiorystów cieszą się dużym zainteresowaniem. Właściciele czworonogów coraz częściej zdają sobie sprawy jak ważne, jest odpowiednie i rozważne wychowanie psa. A do tego nie zawsze wystarcza dobry poradnik czy doświadczenie. Czasem niezbędna jest skuteczna pomoc z zewnątrz, którą oferują psi behawioryści działający na co dzień w każdym większym mieście.
Czym zajmuje się psi psycholog?
Behawiorysta zwierząt kieruje swoje usługi do wszystkich właścicieli czworonogów, którzy potrzebują fachowej pomocy i porady. Doświadczony psi psycholog pomaga radzić sobie z niepożądanymi zachowaniami u psów czego przykładem, może być nadmierne szczekanie, agresja, strach lub szarpanie na smyczy. Behawiorysta rozpoczyna terapię od dokładnego zapoznania się z problemem, a także usposobieniem zwierzęcia. Następnie stosuje odpowiednie ćwiczenia i inne czynności mające na celu osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Jednak behawiorysta nie ogranicza się jedynie do pracy ze zwierzętami, ale zajmuje się także relacjami pomiędzy nim, a ich właścicielami.