Popularność wad wzroku różnego rodzaju jest aktualnie coraz większa. Nie każdą wadę można jednak zniwelować soczewkami dowolnego rodzaju. Najtrudniejsze w dobraniu są odpowiednie szkła do wad, takich jak astygmatyzm. Tego rodzaju schorzenie jest na tyle specyficzne, że klasyczne soczewki sferyczne, czyli przypominająca przekrojem przeciętą na pół piłkę na nic się nie zdadzą. Do zniwelowania wady astygmatyzmu niezbędne są soczewki toryczne, które znacznie różnią się budową od tradycyjnych soczewek. Swoim kształtem przypominają przekrój przeciętej na pół zaokrąglonej rury. Taka budowa daje soczewkom tego rodzaju zupełnie inne możliwości, jednak należy pamiętać, że są to soczewki mocno specjalistyczne, a przez dedykowane tylko dla określonej grupy osób.
Soczewki toryczne – jak się je zakłada?
Specyficzna budowa soczewek torycznych sprawia, że chcąc cieszyć się ich skutecznością, trzeba je bardzo precyzyjnie założyć. Producenci soczewek przykładają wszelkich starań, aby były one idealnie dopasowane do anatomii ludzkiego oka, gdyż nawet niewielkie przesunięcie sprawi, że soczewki przestaną pełnić swoją funkcję. Jest to spowodowane tym, że idealnie dopasowane do oka i prawidłowo założone soczewki załamują promienie świetlne w nierównomierny sposób na rogówce, jak soczewce oka. Nieproporcjonalne załamywanie zachodzi w każdym miejscu, co niweluje pierwotnie nierówne załamywanie się. Niestety taka budowa zmusza użytkownika soczewki do idealnie równego założenia.
Zapraszamy na: https://mojepierwszesoczewki.pl/toryczne-soczewki-kontaktowe/
Jakie rodzaje soczewek są dostępne?
Użytkownicy soczewek mają do dyspozycji soczewki w wersji torycznej w różnych wariantach, takich jak jednorazowe, wielorazowe lub dwutygodniowe, czy kwartalne. Podział ten jest taki sam jak w przypadku klasycznych soczewek kontaktowych. Jako że w przypadku wersji torycznych prawidłowe ustawienie na osi oka jest wyjątkowo istotne, warto zaopatrzyć się na początku w soczewki jednorazowe, by móc nauczyć się precyzyjnie je zakładać.